5. června pořádal prestižní aukční dům Sotheby’s jednu z nejočekávanějších aukcí roku. Podstatnou část dražených hodinek zaujímala kolekce 11 kousků legendárního herce Sylvestera Stallonea:
„Nejde o čas, ale o pocit úspěchu, když si řeknete: dobře, odměním se za to, že jsem možná v životě udělal něco správně. To pro mě znamená sbírání hodinek. Není to o měření času, je to o tom, držet krok s tím, kde se v životě zrovna nacházíte.”
Naprostým vrcholem aukčního dne se staly jedny z nejkomplikovanějších hodinek světa – Patek Philippe Grandmaster Chime s referenčním číslem 6300G-010. Kromě charitativní aukce v roce 2019 byly tentokrát vydraženy vůbec poprvé. Původ tohoto klenotu se datuje do roku 2007, kdy se management společnosti rozhodl vytvořit nejkomplikovanější časostroj své historie. Po 7 letech se v roce 2014 veřejnost dočkala, a to k symbolickému 175. výročí firmy. Vývoj, produkce a sestavení hodinek trvalo úctyhodných 100 000 hodin. Do stálé nabídky byly hodinky zařazeny až po předcházející limitované edici (ref. 5175).
Pouzdro o průměru 48 mm z osmnáctikarátového bílého zlata ukrývá neskutečných 20 komplikací, rozkládajících se na číselnících z obou stran modrých. První číselník zahrnuje především funkce měření času a 5 zvukových komplikací (francouzsky „sonnerie”), druhá poté přehledně zakomponovaný perpetuální kalendář. Hladký proces překlápění pouzdra zajištuje patentovaný mechanismus (jedna z celkových šesti patentovaných funkcí). Jádrem hodinek je strojek složený z 1366 součástek.
Finální prodejní cena se vyšplhala na částku 5,4 milionů amerických dolarů, překonávající tak odhad 2,5–5 milionů a o 2 miliony také doporučenou maloobchodní cenu. Stav hodinek měl být zcela bez poskvrny, podle oficiální zprávy se jednalo o originální zapečetění. Orosená vnitřní strana fólie patrná z přiloženým fotek či natažený mechanismus zvukového ústrojí může naznačovat, že otevřené někdy bylo. Navíc by společnost měla hodinky před jejich prodejem z továrního obalu vyjmout. Celé balení představovalo naprosto unikátní skladbu mnoha doplňkových předmětů – mimo jiné originální krabičku z mahagonového dřeva s vyrytým jménem majitele, speciální knihu či certifikát pravosti. Nechyběl ani podepsaný dopis S. Stallonea, cestovní pouzdro či manžetové knoflíky.
Velkolepá událost přirozeně otevřela prostor pro diskuzi, zdali se ze strany „Rockyho” jednalo o správný krok. Takto raritní hodinky si zákazník bez patřičné nákupní historie a bezchybné reputace nemůže pořídit. Pochyby o přívětivém budoucím vztahu stran okomentoval sám CEO firmy, Thierry Stern:
„Samozřejmě, že se nám to nelíbí, ale stát se to může. Nemohu kontrolovat všechny. Není to fér vůči klientovi, který na tento kousek čeká klidně mnoho let a pak spatří, jak se takto prodává.”
Na obhajobu Sylvestera Stallonea je nutné zmínit, že se jedná o jeho majetek, se kterým si ve volném tržním prostředí může nakládat, jak se mu zlíbí, ačkoliv si musí být vědom možných nepříjemných dopadů. Otázkou také je, jestli tento krok stál vůbec za to a zdali Stallone mohl očekávat vlnu kontroverze, kterou tímto počinem zvedne. S velkou dávkou jistoty lze konstatovat, že člověk v jeho postavení opravdu nepotřebuje navýšit své konto prodejem hodinek. Tenkou hranici zde tvoří rozdíl mezi „flipováním” a rozhodnutím prodat hodinky z pádného důvodu – například vnitřního přesvědčení, že již člověka nenaplňují a nevidí smysluplný účel dále je vlastnit („Sly” hodinky vlastnil 3 roky).
To ostatně naznačuje sám Stallone v oficiálním videu: „Koupil jsem je jako sběratel. Nechtěl jsem je nosit a ničit je. Říkal jsem si, že takhle člověk zachází s obrazem, uměleckým dílem. Vždy jsem je považoval za něco, co je třeba obdivovat. Nechtěl jsem po nich toužit do nekonečna a nechat si je navždy. Mám tendenci si věci užívat a rád je sdílím.”
Jeho přibývající věk také může znamenat určitou tvorbu pořádku v osobním majetku. Pravda však je, že pragmatické by bylo probrat tento odvážný krok nejprve se společností Patek Philippe. Záleží zkrátka na úhlu pohledu, navíc množství stěžejních informací nemáme k dispozici. Jako největší vítěz se tak nakonec jeví aukční společnost, na kterou se Sylvester Stallone letos obrátil po spolupráci s konkurenčním domem Phillips před čtyřmi lety. Vlnu pozornosti událost přilákala i k samotné společnosti Patek Philippe, polemizovat můžeme, zdali v dobrém, či spíše v špatném slova smyslu.
Mezi zbylými draženými modely se vyjímaly jeho oblíbené Patek Philippe Nautilus ref. 5711/1300A-001 ozdobené vzácnou kombinací zeleného číselníku s ocelovým pouzdrem osázeným diamanty (zcela poprvé). K nim vtipně dodal: „Netuším, proč je prodávám. Asi protože jsem hloupý.”
Pozornost přitahovaly také celozlaté hodinky Audemars Piguet Royal Oak Tourbillon „50th Anniversary (ref. 26730OR.OO.1320OR.01) nebo Cartier Pasha Seatimer (ref. W301970M) s unikátním gravírováním. Zapomenout nesmíme ani na Panerai Luminor Submersible 1950 Bronzo (PAM00382) použité ve snímku Expendables: Postradatelní 2.