Potápěčské hodinky jsou pravděpodobně nejoblíbenější hodinky na světě. Mezi troje nejznámější potápěčské hodinky patří patrně Blancpain Ffifty Fathoms, Rolex Submariner a Omega Seamaster 300M. Díky nezaměnitelnému designu pouzdra tyto hodinky poznáte během několika vteřin. 

Every part of the design

Barvy, luneta, tvar – každá část designu se snaží pevně uchytit ve vaší paměti a nedovolí vám představit si pod pojmem "potápěčské hodinky" nic jiného. Tyto hodinky jsou však hřištěm pro mnoho různých značek. Jednou z nich jsou Longines a jejich Legend Diver, reboot potápěčských hodinek z 60. let z roku 2008, a to také poměrně věrně provedený.  

Abychom rychle prošli specifikace, jsou uloženy v 41,5mm pouzdře z nerezové oceli nebo bronzu s roztečí od ucha k uchu 52 mm, mají také safírové sklíčko a upravený automatický strojek ETA. Nabízí vodotěsnost 300 metrů a plně se kvalifikují jako potápěčské hodinky spolu se sérií velmi čitelných číselníků a vnitřní otočnou lunetou.

Jednou z nejzajímavějších výhod těchto hodinek je zmíněná luneta. Na již jmenovaných hodinkách Blancpain, Omega a Rolex a také na mnoha dalších potápěčských hodinkách vidíte především vnější lunetu s otáčením ručičky pro její nastavení. Často se setkáváme s tím, že s těmito lunetami záměrně cvakáme, abychom zjistili míru své spokojenosti s jejich zvukem. Majitelé hodinek Legend Divers budou ovšem cvakat trochu jiným způsobem, protože u těchto hodinek je luneta vložena mezi číselník a krystal. K otáčení lunety slouží speciální korunka v pravém dolním rohu pouzdra.  
Tato luneta mění celý vzhled a dojem z hodinek. Většina potápěčských hodinek by díky této vnější lunetě působila trochu objemněji, u hodinek Legend Diver je to ale jinak. Při prvním pohledu na hodinky si je možná dokonce spletete se sportovními hodinkami, protože mají dvě korunky, jednu pro nastavení času a data a druhou pro ovládání číselníku. Safírové sklíčko sedí mírně hrdě s jedinečným vyklenutím a malým poloměrem, což vytváří ještě větší vizuální iluzi hodinek. Jakmile se však podíváte na číselník, celý svět se změní.
 
Číselník je o něco kompaktnější, aby stylově ladil s lunetou a minimalizoval velikost pouzdra. Má barevně sladěné datumové kolečko s okénkem umístěným u tříhodinové značky, jednoduché logo Longines u dvanáctky a téměř ručně psané jako "automatic" u šestky. Pokud chcete barevný nádech, můžete si vybrat z modrého, zeleného nebo červeného číselníku a díky možnosti výběru pouzdra z nerezové oceli nebo bronzu najdete něco, co uspokojí i ty největší fajnšmekry. Pro milovníky robustnějšího, téměř "kyberpunkového" vzhledu si můžete vybrat zcela černou verzi se zelenými a žlutými značkami na číselníku a pouzdrem z nerezové oceli s černým PVD povlakem.  
 
Fotografie těchto hodinek neodpovídají skutečnosti. Všechny jejich barvy vypadají na denním světle úplně jinak. Na okrajích číselníku máte dokonce pocit, že se díváte na techniku sfumato, kdy se barvy postupně slévají a stávají se o něco méně výraznými a jemnějšími. Zelený číselník působí jako dokonalé spojení s bronzovým pouzdrem a tvoří mimořádně veselou a svěží kombinaci. Černá verze je úplně jiný příběh. S velmi utilitárním, téměř hrozivým černým pouzdrem a černým číselníkem vytváří pocit žraloka číhajícího v oceánu. Černý číselník je spárován se žlutými a zelenými značkami na lunetě. Skutečně překvapivě strohá, ale majestátně vypadající kombinace barev.

Na zadní straně pouzdra najdete dokonce hlubokou rytinu potápěče, která zakrývá absenci otevřeného zadního krytu pouzdra.

Hodinky Longines Legend Diver mají několik variant řemínků. Od milánské síťoviny přes řadu možností nato až po prémiovou kaučukovou pryž na titanové sponě. Hodinky působí nejlépe, když jsou na zápěstí usazeny poměrně volně, ale pokud máte chuť na tradičnější pocit, můžete se rozhodnout pro kožený řemínek.

Univerzálnost těchto hodinek je jejich velkou výhodou.  Mohou být ležérní sportovní volbou, pokud jdete ven, nebo šatovými hodinkami nasazenými na kožený řemínek. Chytrý design se zvýšeným safírovým sklíčkem a integrovanou lunetou slouží jako podpůrný mechanismus pro jakýkoli outfit nebo událost podle vašeho výběru. Tato všestrannost je možná jednou z největších předností těchto hodinek.

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články