Na veletrhu Watches and Wonders 2024 představuje Jaeger-LeCoultre hodinky Duometre Chronograph Moon ve dvou variantách: s platinovým pouzdrem kontrastujícím s číselníkem v barvě mědi a s pouzdrem z růžového zlata, které vyvažuje decentní elegance stříbrného číselníku. Oba modely jsou doplněny ručně šitým řemínkem z aligátora s drobnou podšívkou. 

Duometre Chronograph Moon (zdroj JLC)

Klíčová fakta: 

  1. Nový kalibr 391 spojuje velmi komplexní chronograf s ukazatelem fáze Měsíce.
  2. Patentovaný mechanismus duometr zajišťuje pozoruhodnou přesnost.
  3. Nové pouzdro a číselníky vyjadřují moderní eleganci v osobitém stylu. 

V roce 2007 uvedla společnost Jaeger-LeCoultre na trh převratný mechanismus duometr v podobě chronografu – komplikaci, která ztělesňuje pojem přesnosti. V roce 2024 hodinářský dům uplatňuje koncept duometr ve zcela nových hodinkách, které spojují vysokou přesnost chronografu s půvabem nebeské komplikace (Hodinky Duometre Chronograph Moon, poháněné novým kalibrem 391) představují zajímavý kontrast mezi bleskurychlým chodem chronografu – který dokáže měřit čas v intervalech o velikosti pouhé šestiny sekundy – a pomalým rytmem Měsíce, který projde svým cyklem za 29,53 dne, doplněným o zobrazení dne a noci.

Řešení hlavolamu komplikací 

Základní problém složitých mechanických hodinek spočívá v tom, že každá komplikace přirozeně čerpá část energie z perovníku. Tím se narušuje dokonale pravidelný a stálý přísun, který je nutný pro pečlivě seřízený krokový mechanismus, aby co nejpřesněji plnilo svou časoměrnou funkci. 
Hledání řešení tohoto problému ve společnosti Jaeger-LeCoultre vedlo na počátku roku 2000 k vynálezu mechanismu duometru. Tento mechanismus, představený v roce 2007 a patentovaný společností Jaeger-LeCoultre, se skládá ze dvou samostatných perovníků a ze dvou na sobě nezávislých soukolích, které jsou následně propojené. První zajišťuje pohon komplikací. Druhý zajišťuje pohon základního měření času. Poprvé tak bylo možné zaručit, že frenkvence strojku (pravidelnost jeho "srdečního tepu") není narušena chodem žádné komplikace. 
Ačkoli je duometr v moderním hodinářství revoluční, základní princip manufaktura ve skutečnosti zkoumala již o více než 120 let dříve; kalibr LeCoultre Calibre 19/20RMSMI byl vybaven dvěma perovníky a v roce 1881 byl zabudován do kapesních hodinek. Protože tento kalibr měl pouze jedno ozubené kolo, neřešil základní problém, nicméně poskytl teoretický "spouštěč" koncepce duometru. 
Inženýři a hodináři společnosti Jaeger-LeCoultre si pro první aplikaci konceptu duometru v roce 2007 vybrali chronograf, protože představuje největší výzvu pro přesné měření času, kterou představuje jakákoli komplikace, protože jeho provoz vyžaduje krátké dávky velmi vysokého výkonu. Od té doby byl mechanismus duometr spojen s několika dalšími komplikacemi včetně měsíčních fází, GMT a tourbillonu. 

Zcela nový kalibr 

U kalibru 391 začali inženýři Jaeger-LeCoultre od základu vyvíjet plně integrovaný strojek, který kombinuje ručně natahovaný chronograf, komplikace měsíční fáze a ukazatele dne a noci, jakož i dva ukazatele rezervy chodu a ukazatel letící sekundy (seconde foudroyante).  
Po aktivaci mechanismu chronografu zahájí ručka foudroyante svůj vířivý tanec a během jedné sekundy provede kompletní otáčku, během níž šestkrát udeří – po zastavení chronografu se okamžitě zastaví, a poskytne tak údaj s přesností na jednu šestinu sekundy. 
Na číselníku Duometre Chronograph Moon jsou dvě otevřené části, které nabízejí zajímavé pohledy na mechanismus a ukazují mechanickou krásu kalibru. Na zadní straně, plně odhalený průhled do kalibru velká část strojku je otevřená a řada můstků jako by se téměř vznášela a vtahovala pohled hluboko do mechanismu. Můstky, které vytvářejí vizuální jednotu po celé ploše strojku, jsou zdobeny ženevskými pruhy. Jedná se o náročnou techniku, která vyžaduje absolutní přesnost, protože součásti musí být zdobeny jedna po druhé, a přesto se po sestavení strojku rozprostírají od středu k okraji kalibru v dokonalém souladu. 
Otevřené zpracování kalibru 391 má dvojí význam: nejenže výrazně zvyšuje estetický dojem, ale slouží také technickému účelu, protože umožňuje hodinářům snadněji sestavit některé části tohoto velmi složitého kalibru. Jedná se o krásný příklad filozofie Jaeger-LeCoultre, která spočívá ve skloubení mechaniky a estetiky takovým způsobem, aby jedna sloužila druhé.  
Jelikož se jedná o ručně natahovaný kalibr, není zde žádný natahovací rotor, který by zakrýval průhled na páky chronografu. 
Tradiční povrchové úpravy Haute Horlogerie jsou: ostře zkosené a leštěné úhly vymezují hrany můstků; kartáčované povrchy kontrastují s leštěným kovem; perláž na hlavní základně odráží světlo zpět nahoru skrz mechanismus a modré šrouby poskytují příjemný kontrast ke stříbrným tónům kovu. 

Fascinující číselník a propracované detaily 

Číselník je elegantní a intuitivně čitelný a vyznačuje se charakteristickým uspořádáním tří subčíselníků a dlouhými tenkými ručičkami, díky nimž jsou hodinky duometr tak dobře rozpoznatelné. Hlavní plocha číselníku a střed každého subčíselníku mají v souladu s estetikou tradičních sektorových číselníků jemnou, téměř pudrovou strukturu dosaženou opalinovou povrchovou úpravou; široký prstenec obklopující každý subčíselník je naopak zdoben metodou azuré (velmi jemným rytím v dokonale pravidelných soustředných kruzích). Symetrii uspořádání umocňuje zobrazení měsíčních fází integrované do subčíselníku chronografu hodin a minut, který je umístěn na 3. hodině. Jeho modré pozadí je vizuálně vyváženo pozadím ukazatele noci a dne, který je integrován do subčíselníku času na 9. hodině. Uplynulý čas se zobrazuje až do 12 hodin, 60 minut a 60 sekund s přesností na jednu šestinu sekundy a tachymetrická stupnice vyznačená po obvodu číselníku umožňuje uživateli měřit rychlost na základě času potřebného k ujetí stanovené vzdálenosti nebo vypočítat vzdálenost na základě rychlosti. 
Sekundová foudroyante se zobrazuje na 6. hodině subčíselníku, který je lemován dvěma plochami, jež odhalují části mechanismu. Každý perovník disponuje rezervou chodu 50hodin jsou zobrazeny na obloukovitém můstku na každé straně subčíselníku. Oba perovníky se natahují jedinou korunkou – dopředu pro perovník, který zajišťuje energii pro časoměrné funkce, a dozadu pro druhý perovník, který zajišťuje energii pro komplikace.

17-kvclanek-1fotka-872x580-33-.png
Duometre Chronograph Moon (zdroj JLC)

Nový případ duometru: současná elegance inspirovaná tradicí 

U příležitosti uvedení tří nových modelů Duometre v roce 2024 navrhla společnost Jaeger-LeCoultre pro tuto kolekci zcela nové pouzdro. Moderní interpretace kapesních hodinek savonette, které hodinářský dům vytvořil v 19. století, má zaoblené kontury, které jsou velmi příjemné na dotek i vizuálně přitažlivé. (Francouzské slovo savonette doslova znamená malý mýdlový kotouč se zaoblenými konturami, který lze sevřít v dlani.) Nové pouzdro Duometre se svým vypouklým sklem a půvabně zaoblenou lunetou tuto doslovnou definici velmi dobře vyjadřuje. Přepracována byla i korunka s hlubokými a zaoblenými zářezy, díky nimž je radost s ní manipulovat. Vysoce leštěné hrany lunet jsou ostatně jedinými ostrými liniemi, které zde najdeme. 
Pouzdro o průměru příjemných 42,5 mm je složitou konstrukcí složenou ze 34 samostatných dílů nožky jsou spíše šroubovaná než integrovaná, aby bylo možné použít více technik povrchové úpravy. Směs leštěných, kartáčovaných a mikrotryskaných povrchů vytváří fascinující hru světla při každém pohybu zápěstí. 
Se zcela novým kalibrem, číselníkem a pouzdrem je Duometre Chronograph Moon výmluvným vyjádřením neúnavně tvůrčího ducha společnosti Jaeger-LeCoultre. Ztělesňuje filozofii hodinářského domu, která spojuje krásu s technickou vytříbeností a hlubokou úctu k tradicím Haute Horlogerie s neustálou inovací – vždy s přesností v centru dění. 

Duometre Chronograph Moon (zdroj JLC)

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články