3. května 2025 představil Tudor novou verzi hodinek Black Bay Chrono. Symbolicky přitom využil Velkou cenu Formule 1 v Miami. Novinka totiž vznikla ve spolupráci s týmem Visa Cash App Racing Bulls (VCARB), a je dokonce limitovaná.
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
Podstata nového modelu
Tento tým značka Tudor od roku 2024 oficiálně sponzoruje, jedná se o sesterskou stáj týmu Red Bull Racing. Jejím účelem je především rozvíjet mladé talenty a testovat technická řešení. Dříve nesla názvy Scuderia Torro Rosso a následně Scuderia AlphaTauri. Tudor tímto krokem rozšířil své portfolio spoluprací nesoucí se ve stylu oficiálního sloganu „Born To Dare”. Reaguje tak na vzrůstající popularitu „královny motorsportu”, jak se Formuli 1 přezdívá. Silného zájmu o tento sport využila nedávno i skupina LVMH, když se stala oficiálním partnerem celé série.
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
Novinka rozšiřuje portfolio chronografů v rámci modelové řady Black Bay Chrono. Původní černý a bílý číselník postupně v kolekci doplnily i pestřejší varianty „Pink”, „Flamingo Blue” a „Blue Boutique Edition”, které však využívají oceli. Největší podobnost vykazuje nová reference s modelem FXD Chrono „Cycling Edition”, jelikož také využívá exotických materiálů v podobě karbonu a titanu. Určité podobnosti lze najít i v modelu Black Bay Ceramic „Blue”. Aktuálně představený model využívá tradičního spojení chronografu a motorsportu, které v modelové řadě doposud chybělo. Původ této kolekce tvoří model Oysterdate z roku 1970 – první chronograf značky.
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
Přepracovaný design
Novinka se vyznačuje celokarbonovým pouzdrem a fixní lunetou s tachymetrickou stupnicí ze stejného materiálu. Poutavý detail představuje dvojice zapuštěných subčíselníků ze stejného materiálu, která kontrastuje s bílým číselníkem nazvaným „Racing white”. Tato bílá má o něco chladnější tón než standardní bílá verze. Klenutý číselník dále zaujme modrým závodním vzorem po jeho obvodu inspirovaným polepem monopostu stáje VCARB. Tradičně zde nechybí ikonické Snowflake ručičky a indexy s luminiscenční vrstvou Swiss Super-LumiNova® třídy A. Jejich okraje zvýrazňuje černý odstín. Zajímavě vyřešili designéři okénko data na šesté hodině, kde pro lepší čitelnost použili černé pozadí s bílými číslicemi. Číselník překrývá klenuté safírové sklíčko.
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
Z titanu jsou vyrobena tlačítka chronografu a zadní víčko pouzdra, na kterém nechybí vygravírované číslo daného kusu. Tyto komponenty pokrývá PVD vrstva tak, aby ladily i se zbytkem produktu. Šroubovací tlačítka zajišťují příjemnou vodotěsnost 200 metrů a korunku dekoruje typická tudorovská růže. Modrý tón se dále vyskytuje i na unikátním řemínku, který kombinuje kůži i kaučuk. Jeho povrch zdobí textura závodní „slickové” pneumatiky, což dotváří vzhled inspirovaný monopostem týmu VCARB. Lehce pozměněné jsou i rozměry samotného pouzdra – oproti ocelovým variantám mají hodinky průměr 42 mm (oproti 41 mm) a tloušťku 14,3 mm (oproti 14,4 mm).
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
Strojek a dostupnost hodinek
V útrobách novinky tiká osvědčený automatický nátah Calibre MT5813, který je založený na kalibru B01 od značky Breitling. Pyšní se COSC certifikací, 70hodinovou rezervou chodu a frekvencí 4 Hz. Tudor vylepšil jeho přesnost na denní odchylku -2/+4 sekundy a přidal mimo jiné silikonový vlásek odolný proti magnetickému poli. Oficiální cena činí 7 460 eur a na produkt se vztahuje 5letá mezinárodní přenositelná záruka. Reference M79377KN-0001 je navíc limitovaná na pouhých 2025 číslovaných kusů, což z ní činí velmi vzácný model. Nejedná se vyloženě o butikovou edici, avšak právě v monobrand buticích existuje pravděpodobně největší šance hodinky získat. V Česku lze jeden takový také navštívit.
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
Náš názor
Značka Tudor tímto krokem obohacuje kolekci o inovativní materiály, zároveň však stále nepřišla s modernizovaným strojkem, díky kterému by výrazněji ztenčila pouzdro hodinek. Oceňujeme zde cit pro detail v podobě zajímavých estetických detailů. Nízká váha hodinek zcela určitě zajistí jejich příjemnou nositelnost, otázkou však je, na které příležitosti si je majitel vezme. Jejich zpracování totiž působí velmi specificky a sportovně, ačkoli si je rozhodně nespletete s jiným modelem, příliš univerzálnosti nenabízí. V rámci modelové kolekce se navíc jedná o jedny z nejdražších produktů. Například modely FXD Chrono „Cycling Edition” či Pelagos FXD Chrono jsou výrazně levnější. Do jisté míry však cenovku ospravedlňuje omezený počet vyrobených kusů, což je u Tudoru velkou vzácností. Nemáme tedy pochyb o tom, že se novinka stane velmi žádaným modelem.
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
Oficiální komentář
„Motorsport je přirozeně nebezpečný. Řízení ve vysoké rychlosti znamená fungování na samotné hranici možností a bezpečnosti. Čas je v závodech klíčový – rozhoduje o vítězích a poražených. Šampioni se dělí o desetiny a setiny sekundy. TUDOR to ví už od 60. let, kdy závodil s vozem Porsche 906 v Japonsku a jeho jezdci nosili hodinky TUDOR. V roce 2025 TUDOR stále drží závodníky ve správném tempu. Stačí se zeptat jezdců Visa Cash App Racing Bulls – Liama Lawsona a Isacka Hadjara.” (Tudor)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)
(zdroj: TUDOR Watch Press Room)