Některé mechanismy hodinek se vyznačují skutečným tajemstvím. I když se zdá, že jsou příliš nemožné na to, aby vůbec mohly být skutečné, přesto jimi jsou. Cartier odhaluje zázraky světa stejně jako je vytváří. Cartier je skutečný kouzelník.

KOLEKCE CARTIER PRIVÉ

ea-3.png
CARTIER PRIVÉ (zdroj IG Cartier)

Už po osmé se příznivci světa luxusních hodinek mohou setkat s kolekcí Cartier Privé, která letos nabízí unikátní moderní pohled na jedny z nejprestižnějších hodinek v repertoáru Cartier: Tortue. 

Kolekce navazuje na vzácné modely jako jsou Crash, Tank Cintrée a Tonneau, které byly představeny v předchozích letech a všechny se dočkaly přepracování s jedinou ambicí: prolnout techniku s estetikou. 
V letošním roce se proto Cartier rozhodl představit jednotlačítkový chronograf. 
 
Hodinky Tortue se zrodily v roce 1912 ze silné tvůrčí vize, a sice myšlenky vytvořit dialog mezi křivkami a napjatými liniemi. Nové Tortue jsou věrné své původním předloze, co se designu týče, jen byly jemně přepracovány – díky rohům protaženým podél řemínku a celkově štíhlejšímu profilu hodinky rozkvetly a zároveň se odlehčily. Vzdávají tak hold svým prvním předchůdcům a jsou vybaveny ručičkami ve tvaru jablka a kolejničkovou stopou, která kopíruje ikonický tvar hodinek kolem hodinových indexů, což ještě lépe usnadňuje čitelnost číselníku. Nová verze modelu Tortue hours/minutes je limitována (a číslována) na 200 kusů a verze v platině na 50 kusů. 
 
Jednotlačítkový chronograf, který byl poprvé představen na hodinkách Tortue v roce 1928, byl v roce 1998 nově interpretován jako součást kolekce Cartier Privée Paris s propracovanými detaily, které vidíme i dnes: ručky z modřené oceli ve tvaru jablka, zajímavě pojatá centrální vteřinovka a trojúhelníkové motivy v rozích číselníku. 
 
Na číselníku je kolejničková stopa umístěna na vnější straně římských číslic. Celá plocha číselníku je věnována dvěma subčíselníkům. 
Start, stop a reset: tyto tři funkce jsou soustředěny v jediném tlačítku integrovaném do korunky a můžeme je aktivovat jen jedním pohybem. Výška strojku je 4,3 mm, což z něj činí nejtenčí chronograf značky Cartier. 
 
Celý komplet je velkou hodinářskou výzvou, jejíž pracnost je patrná už při pohledu na stroj skrze safírové sklíčko, které odhaluje fascinující podívanou na soukolí. Zásadním komponentem, který přitáhne zrak, je zejména sloupkové kolo regulující funkce různých páček, a právě to je primárním prvkem, který představuje již zmíněnou výzvu z hlediska výroby a seřízení. 
 
Charakteristikou tohoto manufakturního strojku (1928 MC) s výjimečnou povrchovou úpravou a zdobením ženevskými pruhy Côtes de Genève, které zvýrazňují tvar můstků, je právě toto spojení odborných znalostí a mistrovského řemeslného zpracování. Páčky, pružiny a můstky jsou zkosené, kov je kartáčovaný a ozubená kola a perovník jsou broušené. Svou hrou nuancí – azurovým efektem subčíselníků postříbřeným opálovým číselníkem, rhodiovanými římskými číslicemi – ztělesňují tyto hodinky chromatickou harmonii platiny a kabošonového rubínu, která je pro Cartier tak vzácná. 
 
Limitovaná edice čítá 200 číslovaných kusů.  


ANIMAL – JEWELERY – WATCHES

rk-1.png
(zdroj Cartier)

Charismatická a nezkrotná zvířata, která jsou symbolem značky Cartier, se objevují na jejich modelech od roku 1914, kdy bylo pouzdro hodinek poprvé ozdobeno srstí pantera. A ani v letošním roce tomu jinak. Ze setkání zebry a krokodýla se totiž zrodila fascinující chiméra, která byla inspirací pro aktuální vytříbený kousek, na němž vyniká spojení přírodního leitmotivu a unikátního grafického pojetí. Zdůraznění si zaslouží už jen samotný fakt, že každý pruh je lakován ručně. Silueta tohoto imaginárního tvora obklopuje číselník ve tvaru kosočtverce a celek působí dojmem, jako by jej chtěla obejmout. Odborné znalosti značky Cartier navíc odráží jemnost rytiny rámující každý barevný kámen. 
 
„Tyto nové produkty rozšiřují nabídku hodinek Cartier inspirovanou nezkrotnými zvířaty. Figurální nebo abstraktní, realistické či fantaskní… vyjadřují krásu přírody. Po desetiletí je toto téma s každým novým výtvorem znovu objevováno a zkoumá se jeho bohatá estetika, sugestivní a symbolická síla.“ Pierre Rainero, ředitel oddělení Image, Style and Heritage společnosti Cartier. 

KOLEKCE REFLECTION DE CARTIER

ks-4.png
REFLECTION DE CARTIER (zdroj IG Cartier)

Projděte na druhou stranu zrcadla, kde si čas pohrává s podobou.  
Po hodinkách Clash [Un]limited a Coussin navazují hodinky Reflection de Cartier na vyprávění příběhů kouzel, iluzí a fascinace.  
Motto kolekce: „Přepisovat tajemství času prostřednictvím odvážných kreací“.  
 
Tyto hodinky jsou výsledkem hravé práce Cartier s různými tvary a snoubí zkušenosti a zručnost jejich hodinářů i klenotníků. Získají si vás především nebývale velkorysou a neotřelou podobou otevřeného náramku, která kombinuje prolamované a leštěné reflexní zlato s podlouhlými liniemi a definovanými hranami. Fascinují také tím, jak se jemný číselník setkává se svým odrazem, na němž se čas jakoby pohybuje pozpátku. Drahokamy připomínající zkosené sklo na číselníku značí dvojí identitu šperku. 
Díky této myšlence se zrodily hodinky z bílého zlata, které zobrazují účinky materiálů prostřednictvím kombinací struktur. Spojení zdánlivě sněhově jiskrného a obráceného osazení působí efektně na pohmat a svůj půvab hodinkám dodává i třpyt užitých kamenů. 

KOLEKCE SANTOS DE CARTIER A SANTOS-DUMONT

Dobývejte oblohu, pohrávejte si s pojmem času a vzdorujte gravitaci. To je odvážný odkaz letce Alberta Santose-Dumonta, který se vznáší nad novými kolekcemi Santos vyzařujícími ducha, styl a kouzlo průkopníka proslaveného svým svobodným duchem. 

Cartier zůstává věrný originalitě a vynalézavosti zmíněného letce a pokračuje v dobrodružství se dvěma nově pojatými verzemi této ikony, které zpochybňují naše vnímání času. 

Jednak jsou to elegantní hodinky Santos-Dumont Rewind, které mění tradiční způsob čtení času a pak také odvážné hodinky Santos de Cartier Dual Time, které umožňují sledovat dvě různá časová pásma najednou. 
 
Odvážné a transformativní. Nové hodinky Santos de Cartier Dual Time překonávají hranice, stejně jako svého času letec Alberto Santos-Dumont. 
 
Jejich mechanický strojek s automatickým nátahem kombinuje dvě časová pásma, takže vám umožní zjistit čas současně na místě, kde se nacházíte, i tam, odkud pocházíte. Aniž by cokoli z toho bylo na úkor obvyklé odolnosti a spolehlivosti. 
 
Hodinky v tomto ocelovém provedení vyzařují eleganci díky zúženým ergonomickým liniím, které tvoří souhru mezi liniemi pouzdra a náramku. Výraz jim dávají také mečové ručky s rhodiovanou povrchovou úpravou potažené luminiscenční vrstvou, sedmistranná fasetovaná korunka a šedý číselník zobrazující druhé nastavitelné časové pásmo. 
 
Náramek je, stejně jako celá kolekce Santos de Cartier, maximálně praktický. Můžete si vybrat mezi ocelovým či koženým provedením a obě verze lze zaměňovat díky patentovanému systému QuickSwitch, jehož neviditelný mechanismus splývá s architekturou pouzdra. Kovový náramek lze také nastavit na nejbližší článek bez použití nářadí, a to díky patentovanému systému nastavení velikosti SmartLink. 
 
Technickým i estetickým cílem zcela nových hodinek Santos-Dumont Rewind je změnit běh času. Karneolový číselník je dozajista odvážný a jeho jemné nuance zdůrazňují, jak je tato limitovaná edice z platiny jedinečná. Římské číslice navíc ukazují čas v uspořádání, které mění tradici.  
Tato limitovaná edice, originální a nápaditá, zkrátka kráčí v magických a nevídaných stopách letce Alberta Santose-Dumonta, pro kterého nic nebylo nemožné. Proč tedy nenechat ručky ve tvaru jablka s mechanickým strojkem s obráceným ručním nátahem, kalibr 320 MC, pohybovat se spíše dozadu, než dopředu?  
 
Tyto nadčasové hodinky tak jednoznačně zůstávají věrné původnímu elegantnímu modelu z roku 1904 a průkopnickému duchu Santose-Dumonta, jehož podpis je jejich součástí. 
 
Limitovaná edice čítá 200 číslovaných kusů. 

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články