Není pochyb, že GMT-Master je jedním z nejslavnějších modelů v historii náramkových hodinek. Začátky ikonických leteckých hodinek se zeleně svítícími indexy však byly přinejmenším bouřlivé. Jejich původní reference 6542 se vyráběla pouze několik let, během kterých byla společnost Rolex dokonce žalovaná v soudním sporu. Na vině byly použité luminiscenční materiály.
Radium: úsvit luminiscence
GMT-Master ref. 6542 byl uvedený na trh v roce 1955. Byl unikátní v tom, že díky otočné lunetě ve spolupráci se speciální 24hodinnovou ručkou dokázal pilotům ukazovat čas ve dvou pásmech najednou – typicky jeden čas v místě odletu a jeden v místě příletu. Otočná luneta byla vyrobená z bakelitu a opatřená číslicemi namalovanými barvou s příměsí radia – prvku, který k luminiscenci nepotřebuje zdroj světla, protože je radioaktivní a svítí sám o sobě.
Ačkoli množství radiace z drobných prvků na hodinkách je spíše minimální, v roce 1961 byl Rolex žalován americkým námořním důstojníkem Willardem Moundem a jeho rodinou pro újmu na zdraví a požadované odškodnění činilo 5,6 milionu dolarů (dnes asi 42 milionů dolarů). Sice neznáme výsledek sporu, ale víme, že ještě toho roku Rolex stáhl prodané GMT-Master z amerického trhu a na vlastní náklady zákazníkům vyměnil jejich lunety. Náhradní lunety už neměly svítící číslice a navíc už nebyly vyrobené z bakelitu, ale nově z eloxovaného hlinku.
Mimochodem, slovo bakelit dnes používáme jako posměšné označení laciného plastu, ale v první polovině dvacátého století to byl převratný materiál, který mimo jiné používala Coco Chanel ve svých kolekcích šperků nebo Rolls-Royce pro funkční prvky v interiérech vozů. Díky krátkému období výroby i stažení hodinek z oběhu jsou dnes originální bakelitové lunety GMT-Master extrémně vzácné a jejich cena se běžně pohybuje okolo 15 000 dolarů.
Tritium – méně je více
Ačkoli hliníkové lunety neobsahovaly svítící materiály, ručičky a indexy na číselníku stále ano. A protože na radium už se pohlíželo s nevraživostí, začalo se v šedesátých letech pro luminiscenční prvky používat tritium. To je sice také radioaktivní, nepředstavuje však žádné zdravotní riziko. Rolex tento fakt dokonce demonstroval přímo na číselníku nových GMT-Master drobným textem „T < 25“, který oznamoval, že materiály nevyzařují více než 25 milicurií. Zlatá varianta GMT-Master nese stejnou informaci značením „T SWISS T“.