Vášniví sběratelé strojů času si nemohli nechat takto vzácnou příležitost ujít. V úterý 14. května 2024 pořádal renomovaný aukční dům Christie’s, fungující již od roku 1766, další ze své série aukcí zvaných Rare Watches.
V rámci pestré nabídky celkem 164 hodinek vyčnívalo v Ženevě hned osm z osobní sbírky legendárního Michaela Schumachera. Rozhodnutí nabídnout část sbírky novým zájemcům padlo v rodině jezdce již v roce 2022, kdy se rodina závodníka spojila s aukční síní. Nyní se zájemci konečně dočkali. Důvodem se podle rodiny stal fakt, že oni sami nejsou tak vášnivými fanoušky hodinářského umění a že by část sbírky mohli zarytí fanoušci náležitě ocenit. Jako optimální termín konání aukce se jevila polovina května, symbolizující třicáté výročí prvního mistrovského titulu Michaela Schumachera v F1. Veřejnost měla možnost hodinky spatřit před aukcí naživo na několika místech, například na začátku května v New Yorku u příležitosti Velké ceny F1 v Miami. Bezchybný průběh bohužel samotná aukce rozhodně nezažila, původní termín 13. května musel být nakonec o den přeložen z důvodu kybernetického útoku na webové stránky pořadatele.
Michael Schumacher zaujímá spolu s Lewisem Hamiltonem dělenou první příčku v počtu titulů mistrů světa F1 (celkem 7). Díky svému intenzivnímu jezdeckému stylu je navíc považován za jednoho z nejodvážnějších závodníků historie. Svou úspěšnou kapitolu v F1 odstartoval v rámci týmu Jordan, ze kterého se však vzápětí přesunul do Benettonu. Zde již slavil dvakrát titul mistra světa. Auru nedotknutelnosti mu v následujících letech přineslo spojení s týmem Scuderia Ferrari. V dresu italské stáje přidal do své sbírky hned pět dalších titulů, a to v po sobě jdoucích sezonách! Obří zásluhu na této úspěšné éře měl Jean Todt, tehdejší ředitel týmu. Michaelovi působil jako osobní mentor a vzájemný vztah se postupně proměnil až v nerozlučné přátelství. To potvrzuje i informace, že Todt pravidelně navštěvuje Schumachera v jeho domácím léčení, což nemá mimo rodinu téměř nikdo povolené. Todt, později generální ředitel celého Ferrari a prezident asociace FIA (Mezinárodní automobilová federace), sdílel s německým pilotem mimo svět motorsportu i hlubokou vášeň k hodinkám. Vzájemně se jimi často obdarovávali a část sbírky J. Todta byla v roce 2022 také nabídnuta na aukci. „Schumi”, jak se Schumacherovi přezdívá, definitivně ukončil svou kariéru v roce 2012 (pauzu měl i během let 2006–2010). V dresu Mercedesu ho tehdy trochu paradoxně nahradil právě Hamilton. Hned v následujícím roce potkal Schumachera hořký osud. Při nehodě ve francouzském lyžařském středisku Méribel v roce 2013 upadl vášnivý lyžař po nárazu na kámen do kómatu. Život mu tehdy zachránila helma, jejichž bezpečnostnímu vývoji se věnoval během svých aktivních let v motorsportu. Profesionál věnující se celý život jednomu z bezesporu nejnebezpečnějších sportů tak nakonec paradoxně nejhorší zranění zažil při dovolené na lyžích. Jeho stav rodina příliš nekomentuje, podle dostupných informací vnímá okolní svět, avšak trpí potížemi s pamětí a mluvou, navíc je ochrnutý. Opomenout nesmíme ani jeho významnou filantropickou činnost, například v rámci organizace UNESCO působil jako speciální ambasador.
F.P. Journe Vagabondage 1
Pozornost aukce na sebe strhnul výtvor francouzské firmy F.P. Journe, založené teprve v roce 1999. Jedná se o jediný kus na světě, v rámci stejnojmenné modelové řady mu předcházela trojice hodinek, z nichž každé jsou v provedení z jiného zlata. Za hodinkami ve tvaru „tonneau” se skrývá hluboký příběh, Todt a Schumacher totiž stáli za zrodem organizace ICM zabývající se výzkumem nervového systému a poruchami míchy a právě výtěžek z aukce tria hodinek byl ICM věnován. V roce 2006 poté následovala sériově, avšak v limitovaném objemu vyráběná produkce. V provedení z cenné platiny s prvky z bílého zlata nabízí hodinky zcela unikátní číselník se specifickou texturou připomínající nízké rozlišení starých obrazovek. Prim v barevné paletě hraje červený tón Ferrari namísto předchozí šedé barvy. Do hodinových indexů jsou zasazeny Schumacherova helma, logo závodního týmu Scuderia Ferrari a celkem sedm symbolů „V”, jejichž účelem je připomínat symbol banky DVAG (tehdejší osobní sponzor Michaela) a také slovo „Victory” (vítězství). Zezadu, na můstku manuálního strojku z červeného zlata, se vyjímá vygravírovaný text „X-MAS 2004 – Jean Todt for my friend Michael Schumacher”. Jednalo se totiž o osobní dárek k Vánocům u příležitosti rekordního sedmého vítězství mistrovského titulu závodníka. Prodejní cena na aukci nakonec dosáhla výše 37,4 milionů českých korun, splňující odhad 25–50 milionů.
Audemars Piguet Royal Oak Chronograph (ref. 25960BC)
Tyto hodinky s průměrem 39 mm, představující unikátní zakázkový kus, obdržel „Schumi” od Jeana Todta k Vánocům roku 2003. Oko zaujme jedinečný číselník zasazený v pouzdře z osmnáctikarátového bílého zlata. Ten totiž pracuje s trojicí specificky provedených subčíselníků, jež doplňují pro tehdejší modely typické čtvercové hodinové indexy. Levý subčíselník vyplňuje tištěný motiv jezdcovy červenožluté helmy a do centrálně umístěného subčíselníku je zasazen vzpínající se koník – ikonický znak Ferrari. V pravém subčíselníku je poté vyobrazena šestice hvězd obklopující číslici 1 uprostřed. Jejich účelem je symbolizovat šestici mistrovských titulů, které Michael do konce roku 2003 získal. Jednotlivé roky těchto titulů jsou navíc vypsány na zadním pouzdře hodinek spolu s osobním věnováním Jeana Todta. Vztah se společností Audemars Piguet má Michael opravdu bohatý, dříve například spolupracoval na vytvoření modelu Royal Oak Concept Laptimer, několik modelů z nabídky značky také věnoval právě Todtovi. Původní cenový odhad aukční síně 3,75–6,25 milionů korun českých nakonec kupující citelně překonal – částka se zastavila až na hodnotě 10,4.
Rolex Cosmograph Daytona „Paul Newman” (ref. 6262)
Opomenout nelze ani ikonický model Cosmograph Daytona, jímž jsou obdarováni vítězové závodu Le Mans 24. Původně byl představen v roce 1963 a symbolizuje přirozené spojení světa motorsportu a hodinařiny. Ačkoli se u tohoto exempláře jednalo o sériově vyráběný model, mezi sběrateli obecně je o tuto referenci extrémní zájem. Vyhledávané a cenné hodinky pojmenované podle závodního okruhu Daytona International Speedway na Floridě zpopularizoval herec a automobilový závodník Paul Newman. Tento ocelový 36,5mm model si pořídil v roce 1971, během velice krátké doby produkce od roku 1970 do 1972. Původní cenový odhad činil 5–10 milionů korun, finální částka se vyšplhala na hodnotu 7,875.
F.P. Journe Ruthenium collection set
Aukční dům nabídl také vzácnou a zachovalou kolekci pěti hodinek, opět od maloprodukčního výrobce F.P. Journe. Z limitovaného počtu celkem 99 vyrobených exemplářů nesou tyto číslo 92 a Christie’s zvolilo nabídnout každý model zvlášť (nakonec se stejně jednalo o jednoho kupujícího). Z kolekce vystupuje především model Octa Jour et Nuit, který společnost nikdy nenabízela ve svém portfoliu samostatně. Latinské označení „Octa” je stěžejní pro hodinky osazené automatickým nátahem, jelikož znamená číslici osm, která naležato symbolicky znázorňuje nekonečno. V kolekci dále nechybí důležitý model Tourbillon Souverain, v nabídce již od samotného založení společnosti, Octa Chronographe s pouhými 313 vyrobenými kusy či Octa Calendrier s prvním ročním (anuálním) kalendářem osazeným do náramkových hodinek značky. Kolekci uzavírá jedinečný model Chronomètre à Résonance ukrývající v pouzdře mechanismus pracující na bázi vzájemné rezonance mezi dvěma setrvačkami. Zájemce zaplatil za kolekci celkem přes 40 milionů korun.
Na aukci bylo prodáno 96 % objemu celkové nabídky dohromady za úctyhodných více jak půl miliardy korun českých. Hodinky legendárního jezdce dosáhly celkové částky 100 milionů korun. Rekord aukce stanovily hodinky z roku 1948 Patek Philippe 1518. Důvodem je především jejich rarita, celkem jich bylo v této specifikaci vyrobeno pouze 12. Remi Guillemin, Christie’s Head of Watches for Europe and Americas, uvedl: „Tyto výsledky ukazují vášeň mezinárodních sběratelů pro výjimečné hodinky. Naše upřímné poděkování patří našim svěřitelům a rodině Schumacherů, kteří nám svěřili hodnotný majetek Michaela Schumachera. Viděli jsme silnou globální účast s důrazem na Ameriku. Patek Philippe vedl prodej s modelem 1518 Pink on pink, prodával se za 2 465 000 CHF. Značnou poptávku vytvořili kupující i po F.P. Journe.”
Přirozeně vyvstává otázka, zdali se jednalo o správný, citlivý a respektující krok ze strany rodiny vůči Michaelu Schumacherovi. Ten své hodinky totiž řádně využíval, proto jsou pokryty osobitou patinou a vyzařuje z nich autenticita. Je lepší, když jejich další příběh budou psát noví majitelé? Může se totiž jednat také o spekulaci a třeba uvidíme hodinky brzy znovu na prodej. Opomínat nesmíme ani extrémně nákladnou zdravotní péči, která mohla hrát roli při konečném rozhodnutí rodiny hodinky nabídnout.