OMEGA je čtyřiadvacáté (a poslední) písmeno řecké abecedy, často také platí jako označení něčeho hotového, finálního, konečného … zkrátka dokonalého. Ve světě hodinářství je značka OMEGA symbolem technické kvality, výtečného řemeslného zpracování a luxusu. V tomto odvětví se ale takový věhlas nedá získat za pár let, protože zde je tradice a stálost jedním z hlavních pilířů renomé každé značky.  

Pojďme se podívat, jak dlouhá cesta vedla k tomu, že se OMEGA stala jednou z nejznámějších hodinářských značek nejen ve Švýcarsku, ale na celém světě. Všechno to začalo už v roce 1848, kdy mladý, třiadvacetiletý hodinář Louis Brandt založil malou dílnu ve švýcarské vesničce La Chaux-de-Fonds, jež se později stala firmou OMEGA. Brandt byl svým řemeslem posedlý a jeho cílem nebylo stát se jedním z dalších hodinářů, ale chtěl vyvíjet a vyrábět ty nejpřesnější hodinky na světě. Za pouhých pár let si získal věhlas v oblasti výroby těch nejpřesnějších hodinek ve Švýcarsku a pár let na to i v celé Evropě.

u3-10.png
Zakladatel firmy OMEGA hodinář Louis Brandt (zdroj Omega)

Po smrti Louise Brandta v roce 1879 převzali rodinnou dílnu jeho dva synové – Louis-Paul a César. Po svém otci zdědili nadšení pro přesnost a kvalitu, ale byli předurčeni k tomu, aby na vyšší úroveň posunuli nejen svou značku, ale celý hodinářský průmysl. Oba bratři využili krásně zapamatovatelného letopočtu 1880 a slibně se rozvíjející firmu přesunuli do nových, větších prostor ve městě Biel (Bienne). O tom, že zaměstnanci měli na svou práci dostatek světla, svědčí velký počet oken v prvním a druhém patře. Firma také změnila název na Louis Brandt & Fils (francouzsky Louis Brandt & Frere).

37-11.png
Synové zakladatele firmy, Louis-Paul Brandt (1854–1903) a César Brandt (1858–1903), (zdroj Omega)

Bratrům Brandtovým stačilo pouhých 5 let na to, aby začali vyrábět první sériový kalibr, který nesl označení Labrador. V roce 1885, kdy byl uveden na trh, se pyšnil mnoha pokrokovými prvky, dobrou přesností a výbornou kvalitou. Byl to první, ale velmi významný krok v novém sídle, který byl nezbytným základem k dalším inovacím, které následovaly.

Po uvedení „Labradora“ na sebe další úspěch nenechal dlouho čekat. Již v roce 1892 spatřil světlo světa další produkt, kterým nebylo nic menšího než první náramkové hodinky s minutovou repeticí (jedna z královských komplikací, která po zmáčknutí tlačítka odbije aktuální počet hodin, čtvrthodin a minut).

ie-12.png
1892 první náramkové hodinky s minutovou repeticí (zdroj Omega).

Opravdová revoluce přišla v roce 1894, kdy bratři Brandtovi představili 19linkový kalibr OMEGA. Pro výrobu tohoto kalibru byly zavedeny nové postupy, jejichž výsledkem byl přelomový strojek, který byl nejen výjimečně přesný, ale jeho komponenty byly navzájem zaměnitelné bez nutnosti úpravy. Tento stav, který je pro nás dnes standardem, byl v té době průlomovou novinkou.

Pojmenování OMEGA bylo vyjádřením přesvědčení, že tento strojek je dokonalý a že vytvoření přesného a spolehlivého sériově vyráběného strojku je budoucností hodinářského řemesla.

Celosvětový úspěch tohoto kalibru byl tak obrovský, že bratři Brandtovi po něm na jeho počest pojmenovali celou firmu. Takže jejich společnost je od té doby známá pod názvem OMEGA Watch Co. 

Rok 1895 přinesl první grafickou formu loga OMEGA v podobě řeckého boha Chrona (řecky Χρόνος), který je v řecké mytologii bohem času. Na dobové reklamě Chronos drží v ruce kopí, jímž ukazuje na nápis OMEGA, který je na zeměkouli, reprezentující světovost. 

V průběhu světové výstavy, která se konala roku 1900 v Paříži, získala OMEGA nejvyšší ocenění ze celou svou kolekci. Ocenění bylo potvrzením pokroku dosaženého touto firmou, který překonal všechny ostatní vystavovatele. Nikoho asi nepřekvapí, že se v roce 1903 OMEGA stala největším výrobcem kompletních hodinek ve Švýcarsku a vzala na sebe také roli lídra a inovátora v oblasti vývoje a výzkumu.

První vpád do světa sportu učinila OMEGA již v roce 1905, kdy byla určena jako hlavní časomíra na šestnácti sportovních akcích nejen ve Švýcarsku, ale také v zahraničí. Volba této značky byla přirozenou cestou pro organizátory závodů, kteří hledali spolehlivé a přesné časomíry.

OMEGA se rozhodně nedržela při zemi a v roce 1909 měla tu čest měřit čas balónového závodu Gordon Bennett Cup (mezinárodní letecká soutěž napříč Evropou). Vítězný tým tvořili vzduchoplavci Edgar W. Mix a Andre Roussel v balónu America II. Toto duo za 35 hodin a 7 minut překonalo úctyhodnou vzdálenost 1 211,11 km (startovalo se z Curychu).

Po sportu následovalo umění. OMEGA se stala pionýrem také v oblasti designu. Její hodinky byly součástí výstavy Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes v Paříži, kde se roku 1925 zrodil styl Art Deco. OMEGA na této výstavě za své pokrokové hodinky získala hlavní cenu (Grand Prix).

0g-13.png
Hodinky OMEGA stály u zrodu stylu Art Deco – Paříž 1925 (zdroj Omega)

Tvrdá práce hodinářských mistrů se firmě vrátila v roce 1931, kdy OMEGA získala všech šest ze šesti soutěžních disciplín, které probíhaly v rámci Geneva Observatory (uznávaná kapacita v oblasti měření času). Chronometry OMEGA prokázaly, že v různých podmínkách jdou přesněji než všechny ostatní testované modely.

OMEGA byla také jednou z prvních značek, která zavedla u svých hodinek strojky s automatickým nátahem. Jako první OMEGA v roce 1931 vyrobila prototyp strojku se dvěma závažími, jež umožňovaly nátah strojku v obou směrech, což dramaticky zvýšilo účinnost tohoto strojku.

Zahájení olympijského partnerství proběhlo v roce 1932, kdy se firma OMEGA stala první hodinářskou značkou zodpovědnou za všechna měření času v rámci celých olympijských her. V Los Angeles tuto službu pro všechny disciplíny zajišťovalo 30 chronografů. OMEGA v této činnosti pokračuje doposud a neustále zvyšuje kvalitu svých časomír. Zatímco v roce 1932 bylo průlomové měření času s přesností na 1/10 sekundy, nyní je schopna OMEGA zajistit měření na 1/1000 sekundy.

První cenově dostupné potápěčské hodinky na světě uvedla OMEGA na trh v roce 1932. Model nesl označení Marine a vodotěsnost byla zaručena prostřednictvím patentovaného pouzdra, jež bylo utěsněno korkem. Další inovací bylo použití speciální patentované spony, která umožňovala pohodlné, délkově nastavitelné uchycení hodinek na zápěstí. Přesné a spolehlivé měření času pomohlo učinit potápění zase o trochu bezpečnější. Hodinky byly úspěšně otestovány v ženevském jezeře v hloubce 73 metrů. O pět let později byly v laboratoři otestovány jako spolehlivé dokonce až do hloubky 135 metrů. 

Malý detail, který pomohl zachraňovat životy. I tak se dá označit zavedení centrální sekundové ručky (u OMEGA poprvé v roce 1937). Toto vylepšení umožnilo přehlednější a přesnější odečítání času spojené zejména s měřením pulsu pacientů. Takto vybavené hodinky byly velmi oblíbené u medicínského personálu jak na bojištích druhé světové války, tak i v nemocnicích.

7s-14.png
Medicínské hodinky OMEGA s centrální sekundovkou – 1937 (zdroj Omega)

V roce 1940 byla OMEGA pověřena dodáváním hodinek pro britské ozbrojené složky a jejich spojence. OMEGA musela zvládnout náročné požadavky na množství, kvalitu, přesnost, vodotěsnost a také antimagnetičnost hodinek. Všechny uvedené požadavky tyto hodinky zvládly, což se prokázalo přímo na frontové linii.

n6-15.png
Vojenské hodinky OMEGA pro britskou armádu – 1940 (zdroj Omega)

Po skončení druhé světové války přišla OMEGA se šmrncovním dámským modelem Turbogas. V roce 1946 byly tyto hodinky usazené v pouzdře z 18karátového růžového zlata uvedeny na trh spolu se speciálním náramkem. S ohledem na velkou náročnost výroby bylo vytvořeno pouze omezené množství těchto hodinek.

V roce 1947 byla OMEGA jednou z prvních firem, která úspěšně zvládla miniaturizaci jedné z největších hodinářských komplikací – tourbillon. Hodinky s tourbillonem byly vždy ceněny pro svou schopnost eliminovat vliv zemské přitažlivosti na přesnost chodu strojku.

Na olympiádě v Londýně stála OMEGA roku 1948 u zrodu elektronického měření času sportovních výkonů. Došlo poprvé k použití dvou významných inovací. Tou první bylo Magické oko firmy OMEGA (fotoelektrický článek) a tou druhou byla cílová kamera. Obě inovace nahradily doposud používanou méně přesnou cílovou pásku.

Zatímco pro československou republiku byl rok 1948 revolučním v politickém smyslu, OMEGA uvedla jako oslavu svého stého výročí na trh nový model: Seamaster. Tento model vznikl na základě dosažených technických úspěchů firmy. Hodinky Seamaster byly navrženy tak, aby přesně a spolehlivě sloužily bez ohledu na to, zda se jejich majitel nachází v oblacích, nebo pod hladinou oceánu. Konec první části.

4m-16.png
První generace modelu OMEGA Seamaster z roku 1948 (zdroj Omega)

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články