Hodinky, které neukazují čas pomocí ruček? Hodinky bez číselníku? Hodinky natahované pohybem ruky bez rotoru? HUBLOT MP-10 jsou velmi netradiční náramkové hodinky, jež jsou již desátým modelem řady MP. Hodináři firmy HUBLOT se jejich prostřednictvím opět snaží otřást samotnými základy hodinařiny.

7u-2.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON (zdroj Hublot)

Když zakladatel firmy HUBLOT Carlo Crocco vstoupil v roce 1980 na trh luxusních hodinek, učinil tak prostřednictvím tehdy nemyslitelné kombinace zlato – kaučukový pásek – quartzový strojek. Šlo tehdy o velmi revoluční počin, stejně jako u dnes představených hodinek.

HUBLOT MP-10 Tourbillon weight energy system titanium, dále už jen HUBLOT MP-10. Informace o vzniku nového modelu řady Manufacture Piece (MP) je vždy netrpělivě očekávanou událostí. A model MP-10 rozhodně splnil očekávání. Jde o neobyčejné hodinky, které na první pohled zaujmou vzhledem a při bližším prozkoumání špičkovým řemeslným provedením a funkcemi.

fa-4.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON (zdroj Hublot)

Pouzdro hodinek je velmi netradiční, člověk těžko hledá standardní tvar a části hodinkového pouzdra. Titanové pouzdro, které má matný pískovaný povrch, je se safírovým sklem doslova propleteno. Použitý titan dodává hodinkám lehkost (pouze cca 60 % hustoty oceli), vysokou pevnost, tuhost a dobrou odolnost vůči korozi. Pro tyto vlastnosti se titanové slitiny staly oblíbeným materiálem u kosmických konstrukcí a dalších špičkových aplikací. Safírové sklo má naprosto neuvěřitelně komplikovaný tvar, je zakřiveno ve všech směrech a také obvod je velmi členitý (naprosto nesrovnatelný s běžným sklem kruhového tvaru). Uvnitř avantgardního pouzdra je ukryt neméně sofistikovaný hodinový strojek. Tak, jak je u modelů MP zvykem, jde opět o spojení estetiky a technické dokonalosti.

gc-1.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON (zdroj Hublot)

Hodinkový strojek, konkrétně kalibr HUB9013, je samozřejmě tzv. inhouse (strojek vyrobený přímo u výrobce hodinek). Vývojáři HUBLOTu se nespokojili s tím, že do hodinek dají tradiční, sice obdivuhodné, ale desítky let odzkoušené komplikace. Protože hodinky nemají číselník, stává se jejich strojek nejen funkční částí, ale je také velmi podstatnou součástí designu hodinek. A je skutečně co obdivovat. 

Než budou zmíněny funkce, jen pár základních informací: Kalibr HUB9013 se skládá z 592 jednotlivých dílů, jeho vývoj trval 5 let, obsahuje 2 lineární závaží, která slouží jako generátor energie, nakloněný tourbillon, rotační ukazatel rezervy nátahu a časových ukazatelů a 66 kamenových uložení. To vše bylo vyvinuto pro hodinky, které jsou vyrobeny v počtu pouhých 50 kusů.

f8-6.png
HUBLOT – kalibr HUB9013 (zdroj Hublot)

Jak již bylo zmíněno, také indikace času je řešena zcela netradičně, bez číselníku, bez stupnice a bez ruček. Ke zobrazení času slouží dva otočné válce v horní části hodinek. Zatímco horní válec je určen k identifikaci hodin, spodní ukazuje minuty (na fotce níže je cca 10:46. K dosažení dobré čitelnosti (zvětšení) je nad disky lupa, jejíž okraje jsou patrné až při bližším prozkoumání. 

Indikátor rezervy nátahu je pod ukazatelem minut. Zelená barva znamená dostatek energie a červená naopak nedostatek, a tím blížící se zastavení chodu strojku (v případě, že majitel nemá hodinky na ruce).

ee-5.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON (zdroj Hublot)

Spodní část je vyhrazena pro tourbillon, který je využit jako ukazatel sekund. Klec tourbillonu je vyrobena z hliníkového monobloku. Toto jedinečné technické řešení je právě v procesu patentového řízení.

e5-8.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON – detail ukazatele sekund (zdroj Hublot)

Hodinky disponují automatickým nátahem realizovaným pohybem ruky majitele. Použití klasického otočného rotoru uloženého ve spodní části hodinového strojku by nezapadalo do konceptu ani optimálního prostorového uspořádání. Před inženýry firmy HUBLOT tedy vyvstala otázka: Jak budeme HUBLOT MP-10 (resp. kalibr HUB9013) natahovat? Byl použit lineární nátah, který bylo možné díky centrálnímu systému otočných ukazatelů použít dvakrát, což podtrhuje symetričnost designu hodinek. Na každé straně tedy vidíme jedno závaží z bílého zlata, které má z čelní strany černý povrch a nápis HUBLOT.

do-7.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON – detail natahovacího závaží (zdroj Hublot)

Každé závaží se volně pohybuje na dvou oskách. K ochraně před tvrdými kolizemi v krajních polohách vyvinul HUBLOT systém tlumící tyto nárazy. Tato dvě závaží zajišťují natažení hodinek při pohybu v obou směrech, což je další inovací, která je opět v patentovém řízení firmy HUBLOT. Plně natažené hodinky skýtají rezervu nátahu 48 hodin (čas, po který hodinky půjdou i bez pohybu hodinek na ruce).

7b-9.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON – detail natahovací korunky (zdroj Hublot)

Hodinky je také možné natáhnout manuálně korunkou uloženou v horní části pouzdra. Korunka je masivní a velmi výrazně drážkovaná. Její funkcí je pouze natahování (doplňování energie).

n1-10.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON – detail zadní části pouzdra (zdroj Hublot)

K seřizování (nastavení přesného času) slouží další korunka, kterou nejde na první pohled vidět. Je totiž pečlivě ukrytá na zadní části pouzdra. Také plochu zadní části pokrývá více prosklení než kovu.

jz-11.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON – krásně zaoblené ve všech směrech (zdroj Hublot)

Poslední podstatnou částí je gumový pásek a jeho titanová spona. Ani zde nešel HUBLOT jednoduchou cestou, kterou známe z konvenčních hodinek. Kaučukový pásek svým tvarem krásně navazuje na hladké kontury pouzdra. Zajímavé je také to, že tvar kaučukového pásku je jiný z přední části pouzdra a jiný při pohledu na jeho zadní část.

gc-1.png
HUBLOT MP-10 TOURBILLON – vše na sebe tvarově navazuje (zdroj Hublot)

Hodinky HUBLOT MP-10 jsou jakoby z jiné dimenze. I když si člověk odmyslí všechny aspekty složitého strojku, musí přemýšlet nad tím, jak v HUBLOT takto tvarově komplikované pouzdro a sklo vyrobili, složili, co jej drží pohromadě či kde je uchycen strojek…

Věděli jste, že HUBLOT znamená ve francouzštině okénko? V případě HUBLOT MP-10 se jim podařilo vytvořit hodinky, které mají okénka ze všech stran pouzdra.

Hodinky krásně popisuje následující video:

Technické detaily:

Přesné označení modelu: 910.NX.0001.RX

Rozměry pouzdra: 54 x 41,5 mm

Výška pouzdra: 22,4 mm

Materiál pouzdra: lesklý, jemně pískovaný titan

Vodotěsnost: 30 metrů

Pásek: kaučukový s titanovou překlápěcí sponou 

Kalibr: Automatic HUB9013 (592 dílů)

Rezerva chodu: 48 hodin

Frekvence: 3 Hertz (21,600 bph)

Počet kamenových uložení: 66

Limitovaná edice: 50 kusů

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články