Hodinky Longines Pilot Majetek jsou jedinečným úkazem – která jiná švýcarská značka věnovala produkční model nějakému českému fenoménu nebo události? Tento model navíc připomíná jednu z etap novodobých dějin, na kterou můžeme být obzvlášť hrdí – je jí působení československých letců v bitvě o Británii.

52068-co-2.png
(zdroj: Longines)

Nikdy si nebudeme dost připomínat hrdinství mladých českých a slovenských letců, kteří se na počátku okupace naší země nerozmýšleli, jestli ji bránit se zbraní v ruce, či nikoliv, ale riskovali svůj život už ve chvíli, kdy se snažili – mnohdy dobrodružně – uprchnout za hranice protektorátu, aby tam mohli boj proti nacistickým okupantům započít. O úspěšném působení československých perutí (zejména 310. a 312. stíhací, 311. a 313. bombardovací, které přímo zasáhly do Bitvy o Británii) bylo napsáno mnoho knih a natočeno několik filmů. Zásadním způsobem tehdy pomohli během léta až podzimu 1940 zlomit osu zla a zasadit rozpínavému nacistickému Německu zásadní úder, který přispěl k pozdějšímu celkovému vítězství. Navíc hrdinství našich vojáků na západní frontě pomohlo definovat vnímání Čechů jako těch, kdo stojí na straně spojenců.

52068-g2-5.png
(zdroj: Longines)

Vítězná časomíra

Měření času je při leteckých operacích zásadní. Britové v létě roku 1940 svůj standard pro letecké hodinky označovaný W. W. W. (Watch Wristlet Waterproof) teprve vytvářeli, a tak se dva a půl tisíce letců, kteří prošli národními perutěmi RAF, nejčastěji spoléhalo na hodinky, se kterými do Británie přicestovali. Z dobových fotografií můžeme poznat například pilotky Lanco, Omega CK 700, Zenith Special a ve značné míře také letecké hodinky vyráběné dle specifikace Československé armády značkami Longines, Lemania a Eterna. Dokumentaci k této zakázce se v archivu nepodařilo najít (nejspíš se stala obětí záplav v roce 2002), ale předpokládá se, že bylo společností Longines dodáno a Výstrojním úřadem Československé republiky přiděleno kolem 3 tisíc kusů těchto hodinek, opatřených na zadní straně nápisem „Majetek vojenské správy“ (odtud název současné edice). Z dochovaných fotografií je zřejmé, že hodinky byly mezi letci účastnícími se bojů populární a hojně využívané.

52068-yg-4.png
Nápis na dýnku připomíná rytinu "Majetek vojenské správy" na vzorových hodinkách ze 30. let. (zdroj: Longines)

Evoluce s úctou k legendě

Právě jako poctu hodinkám pro Československou armádu z 30. let minulého století připravila značka Longines model Pilot Majetek. Design je věrný originálu, což je zřejmé na první pohled – polštářové pouzdro, výrazná vroubkovaná luneta, černý číselník s malou vteřinovkou, vše je na svém místě k poctě ikonického modelu. Koncept zůstává, některých partií hodinek se však pokrok zlehka dotknul. Oproti původnímu průměru 40 mm narostlo pouzdro o 3 mm. Přeci jen od leteckých hodinek dnes aviatik čeká větší, za všech okolností přehlednější displej (a také se dnes k pilotnímu průkazu dostane i člověk s pár plusovými dioptriemi). Otočná luneta už neotáčí celým sklíčkem jako u originálu, ale pouze luminiscentní trojúhelníkovou značkou. To umožnilo lépe utěsnit pouzdro – výrobcem udávaný parametr je tak 100 m vodního sloupce. Výrazně větší je korunka, což určitě pomůže při manipulaci s hodinkami v rukavicích, nově opatřená ochrannými prvky vystupujícími z pouzdra.

52068-n0-3.png
I když jsou hodinky původně určené pro armádu, fungují v nové verzi i jako "oblekovky" do společnosti. (zdroj: Longines)

Moderní pohon

Největší odklon od původních hodinek z 30. let však najdeme uvnitř pouzdra. Zatímco u všech provedení hodinek pro Československou armádu, vyrobených kterýmkoliv z angažovaných výrobců, poháněly ručky manuálně natahované strojky, u nových hodinek v „podpalubí“ tiká na frekvenci 3,5 Hz strojek s automatickým nátahem cal. L893.6. Jde o moderní strojek se setrvačkou s křemíkovým vláskem, díky čemuž odolává magnetickému poli o síle až 600 gauss. Rezerva chodu 72 hodin je také nadstandardní. Tento strojek s certifikací COSC je v rámci koncernu vyhrazen pouze hodinkám značky Longines. Unikátní časomíra je k dispozici s „dobově korektním“ hladkým koženým řemínkem, alternativně s praktickým pleteným NATO páskem, který se nerozmočí, ani když nouzově přistanete uprostřed Lipna.

52068-qu-1.png
Limitovaná edice s pouzdrem z titanu (zdroj: Longines)

U Longines vytvořili nádhernou poctu odvážným československým letcům připraveným bojovat proti zlu a jejich hodinkám, které spolu s nimi psaly jeden z nejslavnějších úseků moderních českých dějin.

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články