Hodinky Toric, které jsou stále v živé paměti sběratelů a nadšenců špičkové horologie, se v roce 2024 vracejí na scénu. 

fc-1.png
Hodinky Toric (zdroj Parmigiani Fleurier)

TORIC JE ZPĚT, A TO VE VELKÉM STYLU! 

Ať už jde o model Petite Seconde, nebo chronograf Rattrapante, nová generace hodinek Toric není pouhým remakem kolekce, která byla poprvé představena při vzniku značky Parmigiani Fleurier v roce 1996. Naopak, společnost Parmigiani Fleurier se záměrně rozhodla nově definovat kódy mužské elegance bez kompromisů a porušit všechny zavedené konvence. 

NOVÉ VYMEZENÍ ELEGANCE 

V exkluzivním světě luxusní hodinářské výroby stála společnost Parmigiani Fleurier vždy osamoceně. 
Její nová kolekce Toric svědčí o tom, jak se značka odlišuje. Je ódou na plynulost moderního designu a ztělesňuje osvěžující a klidnou vizi luxusu, v níž se technické inovace harmonicky snoubí s vytříbenou estetikou. 
Mistrovským tahem Parmigiani Fleurier nejen nově definuje nástroj pro měření času, ale vyzývá jej k tanci bez jakýchkoli omezení. Tento Toric není vzpourou, ale jemnou revolucí, vitální silou, která posouvá výkon a estetiku do neprobádané oblasti klidu. Rafinovaný design překračuje zavedené hodinářské normy, koketuje s hranicemi možného, aby načrtl kontury neustále se vyvíjejícího luxusu. Ve svém soukolí je příslibem obnovy. 


VIZIONÁŘSKÁ JASNOST: HOROLOGICKÁ SARTORIÁLNÍ RAFINOVANOST

Jeho interpretační klíč je drasticky jednoduchý: povznesení k nejušlechtilejším materiálům a hluboké horologické kultuře. Pouze ruční natahování, strojky pouze ze zlata, číselníky výhradně ze zlata, indexy a ručky hodin a minut výhradně ze zlata, pouzdra ze zlata a platiny. A nakonec uzavření zlatou a platinovou sponou, která doplní krásu strojku. Parmigiani Fleurier znovu objevuje podstatu mužnosti a využívá barvy země a přírody, které přímo čerpají z chromatického světa Le Corbusiera, mistra purismu. Tento přístup nabízí novou vizi, v níž se čistota a elegance spojují v neotřelou přírodní harmonii. V této kolekci Parmigiani Fleurier orchestruje oslnivě jedinečnou barevnou paletu, která rozehrává harmonie s nebývalou jemností. 
Číselník, pečlivě vybroušený ručkami, které hovoří jazykem starobylého a vzácného, a řemínek z aligátora s nubukovou úpravou nabízejí zážitek nebývalé jemnosti a sofistikovanosti.


MODERNÍ PLYNULOST  

Kolekce, která se původně inspirovala dórskými sloupy a geometrií toru, prošla od roku 1996 lety, aniž by ztratila svou sílu identity. I když se samozřejmě vyvíjela, jeden prvek zůstal v průběhu času konstantní: vroubkovaná luneta, která je dnes součástí kolekcí se značkou Parmigiani Fleurier. 
Pouzdra nové kolekce jsou jím logicky završena, ale byla radikálně modernizována. Kromě tohoto podpisu již nemají formální příbuznost se zakladatelskou generací a otevírají novou kapitolu v historii značky Toric. 
Celkové linie pouzdra, čisté a minimalistické, svědčí o estetickém hledání, kterému bylo podrobeno. Nejsou zde žádné výstupky ani agresivní úhly, ale plynulá jemnost z jakéhokoli pohledu: ať už z boku, nebo zepředu, pouzdro a náramek splývají v jeden celek. Toto pozorování platí stejně tak pro hodinky Toric Petite Seconde, které přijímají kódy této nové elegance. 
Pouzdro se hlásí k této diskrétní čistotě, jejímž průkopníkem je společnost Parmigiani Fleurier, rozšířené do náramku a celkového zobrazení číselníku/funkcí. Kolekce Toric nejsou jen hodinky; je to estetický vrchol, který se prostřednictvím své formy zbavené veškeré umělosti hlásí k harmonii, vyváženosti a dokonale navrženým celkovým proporcím. 
Při plnění tohoto úkolu se společnost Parmigiani Fleurier mohla rozhodnout vyrobit model Toric pouze ze zlata nebo platiny. 

ZAPOMENUTÉ DĚDICTVÍ HODINÁŘSTVÍ 

Mezi mezinárodní komunitou milovníků horologického umění to není žádné tajemství: značka patří k té velmi omezené elitě, které kladou úctu k horologickému dědictví a jeho odkazu do popředí každé své tvorby. Toric je toho dokonalým představitelem, co se týče volby výrobních technik. Zdobení hodinek Toric nepřekvapivě odpovídá standardům, které nastavila společnost Parmigiani Fleurier. 
Indexy a ručky jsou z 18karátového růžového zlata, jak se sluší a patří. Zlatý číselník je zrnitý a zkosený podle pečlivého tradičního umění. Zrnění je dokončovací technika, která dodává povrchu matnou strukturu výjimečné jemnosti, která je kvintesencí hodinářského řemesla. Tato metoda, znovuobjevená díky vytrvalosti a zkušenostem hodinářských mistrů, jako je Michel Parmigiani, spočívá v pečlivém nanášení speciální směsi na číselník, která se skládá z vinného kamene, drcené mořské soli a stříbra smíchaného s demineralizovanou vodou, aby vznikla homogenní pasta. 
Nanesením této pasty a následným jemným leštěním specifickými kartáči vzniká výjimečně pravidelný a měkký povrch, který se vyznačuje rozptylem světla, jež číselník opticky zjemňuje a činí jej jedinečným. 
Číselníky Toric, inspirované "vintage" estetikou 60. let, nejsou rovnoměrně ploché, ale zkosené. Jejich okraje mírně klesají a opírají se o vnitřní stranu pouzdra, což představuje rozdíl v úrovni. Tato "zkosená" technika je inspirována výrobou hodinkových skel rovněž starobylou tradiční technikou. Sklo je tvarováno specifickým způsobem, aby se přizpůsobilo konkrétnímu tvaru pouzdra hodinek. Na rozdíl od plochých nebo mírně klenutých skel jsou zkosená skla zakřivená nebo zaoblená, aby dokonale odpovídala obrysu pouzdra hodinek.

 
CHROMATICKÉ NARUŠENÍ A "PUNTO A MANO" 

Konečně ani řemínek se nevyhne celkovému pojetí. Jeho základem je aligátor a jeho povrchová úprava z nubuku využívá sartoriální steh, známý jako "punto a mano", který používají nejlepší neapolští krejčí. Jedná se o estetický podpis, stejně jako jeho úlohou je zvýšit pohodlí při nošení obleku. Všechny jejich pastelové odstíny jsou jemné a upřímně řečeno rušivé, klidné a překvapivé. 
S modelem Toric nenabízí Parmigiani Fleurier pouze novou kolekci hodinek; vybízí k hlubšímu zamyšlení nad tím, co znamená být elegantní v současném světě. Tato kolekce je výsledkem promyšleného přístupu zaměřeného na sladění výjimečného řemeslného zpracování s inovativní estetikou. Jejím záměrem je překročit obvyklé hranice klasicismu a nabídnout současnou interpretaci hodinek, která oceňuje samotnou podstatu moderní elegance.

 
NOVÁ MODERNISTICKÁ ARCHITEKTURA 

Nový Toric nepochybně signalizuje začátek nové etapy ve světě luxusu. V srdci těchto modelů, které se definitivně vymykají pomíjivosti, jsou pohyby. Motor hodinek Toric Petite Seconde, vyrobený z růžového zlata, je zcela nový a na první pohled sotva patrný. 
Tři velké plochy z 18karátového růžového zlata slouží jako můstky uspořádané v čisté geometrické perspektivě. Viditelné jsou pouze dvě hlavně a regulační orgán. Tento vývoj s nevídanou architekturou, s velkými můstky zdobenými Côtes de Fleurier střídajícími se s pískovanou deskou, odkazuje na velkou hodinářskou tradici v minimalistické a moderní estetické konfiguraci. Svou grafikou je nápadný a je zamýšlen jako stylový prvek celých hodinek. 
Jeho struktura byla hluboce propracována v přístupu, v němž převažuje estetický výzkum, s ohledem na formální požadavek diktovaný elegancí. Strojek byl navržen pro ruční natahování, aby bylo možné ocenit jemnost přetáčení a hmatové gesto, které si hodinky zaslouží. Bylo použito 18karátové růžové zlato také pro strojek Toric Chronograph Rattrapante, který bije vysokou frekvencí (5 Hz) a obsahuje dvojité sloupcové kolo. Jeho konstrukční prvky, skeletované tak, aby naznačovaly arabesku, ponechávají dostatek prostoru pro vizuální ocenění pohyblivých součástí. Není třeba dodávat, že zlaté strojky jsou dnes ve špičkové hodinářské výrobě velmi vzácné. 


ELITNÍ CHRONOGRAF 

Jak dosáhnout harmonie mezi složitým strojkem a zachováním jemnosti jeho pouzdra? To je v hodinářství každodenní výzva. 
Společnost Parmigiani Fleurier tuto otázku mistrovsky vyřešila s modelem Toric Chronograph Rattrapante. Strojek, který je složitější a obtížněji dosažitelný než tourbillon, byl vyvinut v integrované podobě pro větší šmrnc a rozkvět. Výsledkem je dokonalý úspěch, krásně umístěný v pozoruhodně elegantním pouzdře vyvážených proporcí. Celkové linie, rafinované a nezbytné, svědčí o nejdokonalejším estetickém výzkumu. 
Nejsou zde žádné výstupky ani agresivní úhly, protože diskrétní tlačítka jsou v jedné rovině se středem pouzdra. Vyzařuje přirozený půvab ze všech pohledů, ať už z boku, nebo zepředu. Pouzdro a náramek z nubuku splývají v plynulý a harmonický celek. 
Hodinky Toric Chronograph Rattrapante, které se vyznačují velmi sofistikovaným integrovaným strojkem, jsou přesto více než jen funkčním přístrojem s komplikacemi. Jsou to především mimořádně elegantní a stylové hodinky. 

nk-2.png
(zdroj Parmigiani Fleurier)

Líbil se vám tento článek?
Sdílejte ho přátelům.

Další články